Square Base Table Lamp with Art Glass Shade
Call for Price
Design Options - LC9 Sofas
Call for Price
Triton Fabric Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
If you want to feel like royalty, Triton is the place to call your throne. It features an extra-wide seat with tremendous comfort and support for ultimate relaxation. With a divided back cushion that cradles your back as you recline, Triton is a perfect addition to cozy dens and large home theaters alike. Enjoy a book in the Triton recliner or lean back and watch your favorite movie. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Triton |
|---|---|
| Features | Non-Power, Heavy-Duty Mechanism, Big & Tall, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 124 lb |
| Product Weight | 124 lb |
Additional information
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 40 × 46 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Triton |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.