Walnut Grove Recliner
"*" indicates required fields
Description
The cleverly disguised Walnut Grove Recliner has the chic profile of an accent chair, yet it eases from this closed position to extend a hidden footrest, and from there to full recline. Its leather-upholstered seat and back feature a subtle “surfboard” taper and headrest tuck, while black walnut dowels form legs and arms that transition smoothly; a leather armrest pad provides a finishing detail.
Additional information
| Dimensions | 38 × 26.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Leather, Reclining, Wood |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.