Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Call for Price
Walnut Grove Recliner
Call for Price
Walnut Grove Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The cleverly disguised Walnut Grove Recliner has the chic profile of an accent chair, yet it eases from this closed position to extend a hidden footrest, and from there to full recline. Its leather-upholstered seat and back feature a subtle “surfboard” taper and headrest tuck, while black walnut dowels form legs and arms that transition smoothly; a leather armrest pad provides a finishing detail. Available in three semi-aniline Morganton leathers for Express Ship.
Additional information
| Dimensions | 38 × 26.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige, Brown |
| Features | Customizable, Leather, Manual, Recline, Wood |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.