Whitman – Verona Azure – Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Recline in comfort and style with this welcoming Power Loveseat. Taking comfort to the next level, it offers smooth reclining functionality at just the touch of a button. Whether you add it to your main seating area or feature its space-saving design in another room, you’re sure to enjoy its beauty.
Product Details
| Comes equipped with a FreeMotion® cordless battery pack. Find out more. | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Powered by Freemotion cordless battery offering 450 single motor cycles | Yes |
| Patent Pending on and off USB with Home Button | Yes |
| High Quality Mechanism and Motor | Yes |
| 1.8 to 2.2 Density Foam | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded foam wrapped Hardwood Frame | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Chaise Pad Footrest on reclining seats | Yes |
Additional information
| Dimensions | 41.1 × 65.4 × 41.3 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Verona Azure |
| Style | Contemporary |
| Collection | Whitman |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Whitman – Verona Azure – Powered By Freemotion 6pc Package A (811lph, 810p, 850, 840, 860, 811rph)
Whitman – Verona Azure – Powered By Freemotion Power Cordless Recliner
Whitman – Verona Azure – Powered By Freemotion Power Cordless Sofa
Whitman – Verona Coffee – Powered By Freemotion 6pc Package A (811lph, 810p, 850, 840, 860, 811rph)
Whitman – Verona Coffee – Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
Whitman – Verona Coffee – Powered By Freemotion Power Cordless Recliner
Whitman – Verona Coffee – Powered By Freemotion Power Reclining Collection
Whitman – Verona Linen – Powered By Freemotion Power Cordless Loveseat
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.