20-20 – Configurable Armless Sofa
"*" indicates required fields
Our most custom upholstery program, the 2000 By the Inch Series offers many bespoke options, allowing you to build your perfect chair, sofa or sectional. Start with the size and configuration that will fit into your space, then follow the simple steps to design your own custom upholstery. Frames have a standard depth of 40” and varying widths literally by the inch. Keep in mind the outside width of the 2000 Series Chair/Chaise only is determined by your arm style selection. Select from 18 arm/cushion style combinations, 23 base style options, and cushion configurations and details. Two throw pillows are standard with your sofa frame selection.
Product Details
| Material | Maple Solids |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | Seat, back and base are options. Can be ordered from 48″ to 100″ in length.48″-71″ Standard with 2 Seat Cushions/2 Back Cushions72″-88″ Standard with 3 Seat Cushions/3 Back Cushions89″-100″ S |
| Volume | 67 cft |
| Weight | 252 lb |
| Leather | *This is a Multi-Length SKUs |
| C.O.M. (*) | *This is a Multi-Length SKUs |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 100 × 37 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.