Asher Right-Hand Facing Power Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Asher is a sofa built for the modern family: sturdy, endlessly comfortable, and full of convenient function. Plush cushions and pillow-top arms invite you to sink into your seat. Relaxation is enhanced by a power-adjustable headrest, lumbar and recline – all activated by a discrete sleek switch, while wall-hugger technology ensures a full recline with as little as 4″ of wall clearance.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Saratoga Steele |
| Depth | 39.50 |
| Displayed Covers | Saratoga Steele,Hush Mushroom,Bali Harvest,Arezzo Gold |
| Features | Arm facing for added dimension and a classic appearance |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Features | Double top stitching for a luxurious and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 42.00 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 39.5 × 32 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Asher |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.