Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien RAF Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Our quick ship Bespoke collection comes with the Classic Comfort seat cushion as standard. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 56 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bespoke, Darrien, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien 3 over 3 Sofa
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien Bespoke Sectional
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Loveseat
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien Matching Ottoman
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien Studio Sofa
Bespoke, Loft Living, Darrien Living Room Darrien Swivel Lounger
Related products
Chairside Table
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.