
LR-7600-32 - Leatherstone Configurable 90 Degree Wedge
Call for Price
Origins 72-inch High Bookcase - 807 Harvest
Call for Price
Charli Sleep Square Corner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Charli Sleep is a companion collection to Charli and combines our premium seating story, encased by a bullnose style seat design, and blunt knife edge style back cushions, with our premium sleeper mechanism. It’s so comfortable you’ll have to sit (or sleep) on it to believe it!
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Saratoga Marlin |
| Depth | 37.50 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 35.50 |
| Mechanism | Maximum weight capacity – 600 lbs |
| Seating | Box border style back cushions are removable and reversible, presenting the perfect opportunity to use them as a back rest when the sleeper mechanism is open. Back cushions are also down blen |
| Seating | Box border style seat cushions are semi-attached and not reversible. Seat cores feature multi-layered, contoured high resiliency CertiPUR-US® foam, wrapped in down blend (25% feather / 75% ba |
Additional information
| Dimensions | 37.5 × 37.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Charli Sleep |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.