Rio Leather Recliner
Call for Price
Dining Essentials - Round Drop Leaf Pedestal Table in Black
Call for Price
ESN202-72 – Leonardo Configurable Raf Love Seat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
ESN202-72
Category: Sectional Parts
Tags: Century Furniture, Customizable, Gray, Sectional Parts
Description
The Leonardo series is a petite frame perfect for smaller scale rooms and living spaces and represents our starting point for configurable upholstery. Overall depth is only available as 37”. Select from a variety of frame choices—sofa, sectionals and chairs, then select from 8 arms and 5 bases to create your perfect seat. Two throw pillows are standard.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Fiber |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Essential Luxe Medium |
| Notes | Must Select Arm & Base |
| Volume | 60 cft |
| Weight | 171 lb |
| Leather | 193 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 14.75 yrd |
Additional information
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 59.25 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |
Stressless® Mint (L) High Back D100
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.