Crawford 5473 RSF Chaise
Call for Price
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Bevel Corner
Call for Price
Kenaston Power Armless Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Boasting luxurious, family-friendly comfort, the Kenaston combines thoughtful design, function and relaxation. Rich design details create a sophisticated look for any living room or den. Three-motor power allows you to fully customize your seating experience, and an extended footrest provides full-body support for all sizes. Wall-hugger technology ensures a full recline with as little as 4″ of wall clearance.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Saratoga Brunette |
| Depth | 41.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 42.50 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 41 × 23 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kenaston |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Holly Fabric Sleeper
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
| Features | Fabric |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.