Crawford 5473 RSF Section
Call for Price
Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Cuddler
Call for Price
Kenaston Right-Hand Facing Power Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Boasting luxurious, family-friendly comfort, the Kenaston combines thoughtful design, function and relaxation. Rich design details create a sophisticated look for any living room or den. Three-motor power allows you to fully customize your seating experience, and an extended footrest provides full-body support for all sizes. Wall-hugger technology ensures a full recline with as little as 4″ of wall clearance.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Saratoga Brunette |
| Depth | 41.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 42.50 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Full, chaise-style seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 41 × 33 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kenaston |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.