Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Cuddler
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for contrasting inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard welt trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53 × 69 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Darrien, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Darrien Living Room Darrien 3 over 3 Sofa
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Armless Loveseat
Loft Living, Darrien Living Room Darrien Conversation Sofa
Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Bumper Chaise
Loft Living, Darrien Living Room Darrien LAF Chaise
Related products
Americana Modern – Denim 76 In. Tv Console
Americana Modern – Denim Etagere Bookcase
Paula Deen by Studio C Chairs
Serta Perfect Sleeper Blue Lagoon Nights Innerspring Plush Mattress
Catalina Fabric Reclining Sofa
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric |
Davis Fabric Power Rocking Recliner
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.