Bellevue King Bed
Call for Price

Madison Sleep Modern English Arm Twin Sofabed
Call for Price
LR-3000-82 – Essex Configurable Armless Love Seat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
LR-3000-82
Category: Sectional Parts
Tags: Century Furniture, Cream, Customizable, Sectional Parts
Description
Essex is a custom upholstery collection that enables you to create the perfect piece for sitting in any space. With refined proportions and a beautiful sweeping profile, Essex offers three depth options of 37, 40, or 43 inches —as well as multiple arm styles, back constructions, and base designs. Comfort for a den or tailoring for a living room—whatever the space, Essex makes customization beautiful and easy.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Type | Loose Boxed Back Pillows |
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Down Plush |
| Volume | 53 cft |
| Weight | 117 lb |
| Leather | 220 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 16.50 yrd |
Additional information
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 46 × 35.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Stressless® Mint (L) High Back D100
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.