Winchester Rectangle Cocktail Table
Call for Price

Charli Sleep Right Hand Facing Queen Sofabed
Call for Price
LR-7600-41 – Leatherstone Configurable Laf Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
LR-7600-41
Category: Sectional Parts
Tags: Brown, Century Furniture, Customizable, Sectional Parts
Description
Leatherstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Throw pillows are not standard with Leatherstone products.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | When Ordering in Fabric – See LTD7600 Cornerstone Pricing |
| Volume | 49 cft |
| Weight | 84 lb |
| Leather | 183 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 12.75 yrd |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Mint (L) High Back D100
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.