Arlo Leather Reclining Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Enjoy complete luxury as you and the family relax with the Arlo Reclining Sectional, upholstered in premium leather upholstery. Everyone will love the comfy pull-tufted, triple-divide back cushions which support your head, neck and lower back as you unwind. Adjust the recline with easy-to-access handles in both arms, and keep beverages and remotes close at hand with the convenient storage console. Design details include rounded pad-over track arms that enhance comfort and provide additional forearm support. A contoured seat with chaise pad is great for propping up your feet. And you can enjoy firm yet flexible sitting experience thanks to our patented DualFlex Spring System™. Make Arlo your own by choosing from more than 50 leather or leather match options to suit your style.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Parachute Release |
| Motion Type | Stationary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.