Arlo Fabric Reclining Sectional
"*" indicates required fields
Gather the family together for movie night or the big game with the Arlo Reclining Sectional, in modular sections that can be arranged in an L-shape or straight configuration. Enjoy the convenience of a storage console that keeps remotes and beverages right where you need them. You’ll all love the comfy pull-tufted, triple-divide back cushions which support your head, neck and lower back as you unwind. Control the recline with smooth-operating handles located in the sides of both arms. Thoughtful features include rounded pad-over track arms that enhance comfort and provide additional forearm support. A contoured seat with chaise pad is great for propping up your feet during movie marathons. And you can enjoy firm yet flexible sitting experience thanks to our patented DualFlex Spring System™. Make Arlo your own by choosing from over 250 fabrics, including our durable, cleanable performance fabrics.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Parachute Release |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.