Brooke Sofa 84" Outdoor - Special Order
Call for Price
Brooke Outdoor Chair - Special Order
Call for Price
Digby Leather Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort. Various seating configurations make the Digby sectional ideal for relaxing with company in any-sized room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Type | Sectionals |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Digby Leather Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Chair and a Half
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 47 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Conversation Sofa
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 96 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Loveseat
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Sofa
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 70 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.