
Mason Fabric Power Reclining Sectional
"*" indicates required fields
Gather the whole family together for a fun night in with the Mason Power Reclining Sectional. A power control on either arm makes it easy to relax and includes USB charging ports to keep devices powered. Stay comfortable during a movie marathon with help from high-divide back cushions that take pressure off your head and neck and tufting that cushions your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ provides a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Keep beverages close by in a console with two cup holders. And if someone gets rowdy and spills, not to worry. Mason is upholstered in a durable, cleanable fabric that is available in over 250 style options to suit your décor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sectionals |
| Control Type | Power Button |
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.