Description
Enjoy a more personalized lounging experience with the Mason Power Recliner with Power Headrest. Using a power control on the side of the arm, you can independently adjust the headrest and recline, finding the perfect angle for watching a movie or taking a snooze. You can keep devices charged, too, with USB charging ports built into the power control. Other thoughtful design elements include pad-over armrests that take pressure off your forearms and a high-divide back cushion with tufting that supports your head, neck and lower back. Quality is guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which provides a pleasing mix of firmness and flexibility.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
Additional information
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.