
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
Enjoy ergonomic features you can finetune to suit your needs—even if you’re sitting alongside another person—with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. Using the power control on either arm, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Pad-over armrests provide a place to rest your forearms, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders supported. Additional tufting takes pressure off your lower back. Quality and durability are guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 63.300 |
| Carton Weight | 283.000 lb |
| Product Weight | 283 lb |
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.