Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Call for Price

Charli Sleep Left Hand Facing Apartment Sofa
Call for Price
LR-7600-45 – Leatherstone Configurable Queen Sleeper
"*" indicates required fields
Description
Leatherstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Throw pillows are not standard with Leatherstone products.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | Only Available in 38″ DepthMetal Foot Not Available on Sleepers.When Ordering in Fabric – See LTD7600 Cornerstone Pricing |
| Volume | 94 cft |
| Weight | 275 lb |
| Leather | 405 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 28.25 yrd |
Additional information
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
309 Smyrna Queen Sleeper
| Dimensions | 38 × 81 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Multicolor, Red |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Sleeper, Upholstered |
| Style | Transitional |
Jaden Queen Sleeper
| Dimensions | 38 × 89 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
| Style | Rustic |
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.