22-2140 – Gracie Sofa
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the Deco and pre-war glamour of our hometown, NYC, we wanted this sofa to be long and streamlined, while incorporating subtle details, like slightly recessed arm panels, shaped arm silhouette and fluted decorative feet.
Product Details
| Back Type | Loose |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | Weltless Matching Chair 11-2140 |
| Volume | 84 cft |
| Weight | 183 lb |
| Leather | 333 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 21.00 yrd |
Additional information
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 83 × 32.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Art Deco |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.