Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
Familiar and comfortable, this classic sofa style features rolled sock arms, semi-attached back pillows, and simple turned legs. 2 pairs of pillows come standard on this sofa. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman and sleeper.
Product Details
| Back Type | Attached Box Bdr Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 19.0 |
| B Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 68.0 |
| Style Units | 122.0 |
Additional information
| Weight | 61.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.