Kent Slope Arm Accent Chair
Call for Price
Morgan STOOLS 44475-26WE/1B53KZF4
Call for Price
AE-22-1062 – Grace Sofa
"*" indicates required fields
Description
“The very first piece I drew for this collection, and a keystone for its idea of what is modern and elegant. A sofa with the gentlest camelback slope, very soft and pretty, and just a bit natural and dressy.” -Thomas O’Brien
Product Details
| Material | Oak Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Volume | 88 cft |
| Weight | 208 lb |
| Leather | 403 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 25.25 yrd |
Additional information
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 91 × 33.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.