Complete Upholstered Bed King 6/6 White Finish
Call for Price
Leonie TABLES 64577-WE/2546
Call for Price
Astoria 2-Seat Power Reclining Sofa with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Small space. Big style. Maximize every inch of your living area with an inviting compact seating option that doesn’t compromise style or functionality. Featuring power motion skus, contemporary piping details, and luxurious tufted cushions, Astoria makes everyday comfort look extraordinary.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Depth | 40.50 |
| Features | Reclining |
| Features | Power Headrest |
| Features | Piping for an elegant finish that frames the shape of this design |
| Height | 42.00 |
| Mechanism | Available in 2-motor power with recline and headrest, or 3-motor power with recline, headrest and lumbar (2-motor, 3-motor) |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high-density foam core with a feather/fiber wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Tight back cushions feature a high-quality foam core with a polyester wrap. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat back. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 40.5 × 78 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astoria |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.