Modern Desert Side Table
Call for Price
D31-05-ZC - Litchfield Planter - Zinc
Call for Price
Atticus Apartment Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Like its literary namesake, the Atticus offers a cool, refined appearance while providing comfort and support for the whole family. A modern take on lounge seating, this collection features soft padded arms and plush cushions in a streamlined frame, complete with high spindle legs for an airy look.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Panko Latte |
| Depth | 36.50 |
| Displayed Covers | Panko Latte,Classic Chamois,Evoque Ardesia,Frolic Olive |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Height | 32.00 |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Tight seat cushions are engineered using high-resiliency foam for a perfect ergonomic seating experience. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat back. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 36.5 × 79 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Atticus |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.