Coalesce Coalesce Side Chair
Call for Price
Coalesce Coalesce Arm Chair
Call for Price
Blanchard Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
The transitional design of the Blanchard Sofa masters the mix of real style and real life. Ample, well-constructed cushions inspire rest and relaxation. Seat cushions are reversible to preserve cushion shape and extend fabric life. A bold square, tapered block leg offers a modern touch. And two throw pillows add a touch of color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 box (17H x 17W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 59.47 |
| Carton Weight | 151 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Carton Volume | 59.470 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
Additional information
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 86 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blanchard Fabric Chair
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Blanchard Fabric Loveseat
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 66 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Blanchard Fabric Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.