Highlands Master Dresser Centennial
Call for Price
Coalesce Coalesce Entertainment Credenza
Call for Price
Blanchard Fabric Ottoman
"*" indicates required fields
Description
The transitional design of the Blanchard Ottoman masters the mix of real style and real life. Pairs perfectly with the Blanchard Chair. The ample, cushioned top treats tired legs and feet. Or use it as extra seating when entertaining. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
CM Leather Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.