
Carolina Leather Roll Arm Sofa
Moderately scaled leather sofa with classic rolled arms for tailored, comfortable seating. Artisan crafted in the USA; fixed back cushions and tapered legs.
"*" indicates required fields
With our Carolina Leather Sock Arm Sofa, luxury leather seating can be right-sized for any room. This custom, moderately proportioned sofa offers elegance and comfort, allowing you to pair it with itself or with accent chairs to create a well-designed space. Along with your choice of our many leathers, you can also customize the Carolina sofa with your cushion preference, optional nailhead trim, and finish choices for the tapered legs. Consider adding matching Carolina Leather Ottomans for expanded relaxation and seating
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 88 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sterling – Sable |
| Style | Traditional |
| Collection | Carolina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.