Carolina Track Arm Loveseat with T-Cushion
Compact track‑arm loveseat with tailored T‑cushions and tapered legs for modern architectural style. Customize fabric and cushion comfort to fit your space.
"*" indicates required fields
Perfectly proportioned to your space, the Carolina Track Arm Loveseat delivers modern architectural styling wrapped in custom comfort. Size does not define a gracious living space, but how you furnish it does. By choosing a Carolina loveseat and personalizing it – with designer fabric choices, cushion comfort specification, even finish options for its tapered legs – your space will have all the welcome of home you could desire. And the fit will be perfect. Designer suggestion: A matching Carolina ottoman can enhance your studio sofa approach by offering added flexibility, feet-up comfort, and extra seating when the gang’s all there.
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 60 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Bone |
| Style | Modern |
| Collection | Carolina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.