Caswell Leather Power Reclining Sofa
Track-arm leather power reclining sofa with powered end seats that reach zero gravity, adjustable headrests, and a wall-hugging design.
"*" indicates required fields
In a feat elusive to many reclining sofas, the Caswell Leather Power Reclining Sofa is a master at combining a sleek, stylish form with a fully reclining function. The low-profile, track-armed sofa wears your choice of two leather colors as it sets the airy, vista-baring tone for your living room. When you’re ready to recline, the two end units are powered, each able to achieve up to a Zero Gravity position. Headrests will elevate together even if the seat does not recline, but all will return to a flat position when not in use. The Caswell’s frame-within-a-frame mechanism requires no clearance from the wall, and the sofa can be viewed from all sides, thanks to the vinyl match exterior back. If you prefer cordless power, visit a Bassett store for the battery pack option.
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87.5 × 33 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Caswell Goodland Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Caswell |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Caswell Leather Power Reclining L-Shaped Sectional
Caswell Leather Power Reclining Loveseat
Caswell Leather Zero Gravity Power Wall Recliner
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.