Colby Thin Track Arm Sofa
Mid‑scale thin track arm sofa with low, deep seating for lounge‑worthy comfort. Removable back cushions and 2 in. Brindle‑finished block legs.
"*" indicates required fields
The mid-scale size of the Colby Sofa gives you all the flex you could want for your living space. So, too, do its seating options: choose either a 2/2 or 3/3 sofa or even a 2/2 loveseat. You can also choose to pair them with each other so everyone can luxuriate in its low, deep seating! Add any of our occasional tables to the mix or complement the Colby with a pair of chic accent chairs; the thin track arms play well with others as you assemble your design plan. Choose either Seaglass or Stone upholstery or choose from our custom fabric options. Visit your local Bassett store for more custom fabrics or leather options. All pieces have removable 2” high block legs finished in Brindle.
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 34.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colby |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.