
Heritage 1 Drawer Nightstand - 62411
Call for Price
Brinkley Barstool Side
$925.00 Original price was: $925.00.$578.99Current price is: $578.99.
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
Casual sophistication comes to life in this updated classic sofa. Dark brass nail heads trim the arm panels and accent the pleated rolled arms- set at the perfect height for a good nap! Three seat cushions and three attached backs provide a plush, comfortable place to relax. Tapered block legs offer a modern touch to this simple, but refined look. Also available are the matching sleeper, loveseat, chair and ottoman. Optional nail finishes available. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Att Knife Edge Back |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 21.0 |
| Style Cubes | 67.0 |
| Style Units | 144.0 |
Additional information
| Weight | 60.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.