Desk
Call for Price
Gable Road Large Server - 803 Bluff / 03 Nickel Knob
Call for Price
Creighton 3-Seat Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Creighton is a classic collection with sophisticated details. It’s exceptionally neat styling makes it the perfect fit for small and spacious rooms alike. The collection features a timeless track arm and clean form that accentuates its polished design. Refined topstitching details finish each seam, drawing attention to the quality and craftsmanship of the collection. rn Featuring a comfort core foam that stabilizes the seat, the Creighton offers superior comfort and transitional design that is suitable for any space or lifestyle.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Burleson Stucco |
| Depth | 38.00 |
| Displayed Covers | Burleson Stucco,Classic Buff,Jaxon Shiitake,Basilica Teal |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Features | This collection comes standard with an Espresso finish wood leg |
| Height | 35.50 |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density convoluted foam core with a stabilizing layer, wrapped in polyester. Premium seating technology for an unparalleled seating expe |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 38 × 82 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Creighton |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.