Digby Power Inclining Sofa
"*" indicates required fields
Description
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Inclining Sofa feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Carton Volume | 58.725 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
Additional information
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 79 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Digby Fabric Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Chair and a Half
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 47 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Cocktail Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Conversation Sofa
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 96 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Loveseat
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Digby Fabric Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Related products
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.