
2 West 3 Drawer Chest - 63331
Call for Price
Revere 60-inch Desk - 803-Bluff / 04-Bronze Square Pull
Call for Price
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
When only traditional will do, this classic sofa is a perfect fit. Measuring 73” in length, it’s a great choice for small spaces. It features a plush tight back and elegant curved wings, as well as a simple sock arm and pleated skirt. Also available as a full size sleeper! Matching loveseat, chair and ottoman available as well.
Product Details
| Back Type | Tight Back W/ Welt |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 15.0 |
| A Pillow Height | 15.0 |
| Style Arm Height | 23.0 |
| Style Seat Height | 18.0 |
| Style Between Arms | 21.0 |
| Style Cubes | 59.0 |
| Style Units | 105.0 |
Additional information
| Weight | 43.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 73 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Davis Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.