Hayley Slumberland Exclusive
"*" indicates required fields
Description
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Hayley power reclining loveseat. This dark brown, top grain leather loveseat features a generously scaled frame, contoured seats, and padded arms with a striking top-stitch detail. Power recline and headrest controls on each side allows for customized comfort, and USB ports provide convenient device charging. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Hayley |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.842 |
| Carton Weight | 232.000 lb |
| Product Weight | 210 lb |
Additional information
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Hayley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.