Hayley Slumberland Exclusive
"*" indicates required fields
Description
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Hayley power recliner. This dark brown, top grain leather recliner features a generously scaled frame, contoured seat, and padded arms with a striking top-stitch detail. A power recline and headrest control on the right side allows for customized comfort, and a USB port provides convenient device charging. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Hayley |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.216 |
| Carton Weight | 147.000 lb |
| Product Weight | 132 lb |
Additional information
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Hayley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.