Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri LAF Open Chaise
Call for Price
Double X Back Bench
Call for Price
Hayley Slumberland Exclusive
"*" indicates required fields
Description
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Hayley power reclining loveseat with console. This dark brown, top grain leather loveseat features a generously scaled frame, contoured seats, and padded arms with a striking top-stitch detail. The center console provides storage space for your belongings. Power recline and headrest controls on each side allows for customized comfort, and USB ports provide convenient device charging. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Hayley |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.911 |
| Carton Weight | 285.000 lb |
| Product Weight | 246 lb |
Additional information
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 73 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Hayley |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.