
Calypso TABLES 51528/6947+90242
Call for Price
Tori 2240 Armless Chair
Call for Price
Henry Caramel Leather Sofa
"*" indicates required fields
Description
Elevate your home and enjoy effortless relaxation on the Henry sofa. Featuring luxurious leather upholstery, welt-trimmed arms and plush comfort, this three-cushion sofa is essential for any home. Each seat cushion is filled with CloudLux™, a hypoallergenic and luxuriously soft down-alternative material, and sits atop the durability and support of Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system. Designed for long-lasting comfort, this transitional style sofa is sure to be your family’s favorite spot in the home.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 68.225 |
| Carton Weight | 214.000 lb |
| Product Weight | 214 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.