
Elite Left-Hand Facing Manual Recliner
Call for Price
Kelce Sofa
"*" indicates required fields
Description
With gently curved arms, a refined silhouette the Kelce collection offers comfort and stylish aesthetic to any interior. Shown in performance fabric Melic Dune with an Aspen Lenado welt.
Product Details
| • Dual Power Motion incliner mechanism for true “Wall Away” performance and power articulating headrest • Genuine European leathers and Performance fabrics • Spring Down Seat Cushions • Hardwood Frames • Fully upholstered back and exposed wooden legs • US | Yes |
|---|
Additional information
| Dimensions | 40 × 84 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Espresso |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kelce |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kelce Sofa
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.