Palette Brown Short Bunching Table
$895.00 Original price was: $895.00.$578.99Current price is: $578.99.

Ace Fabric Chair
$1,893.00 Original price was: $1,893.00.$1,228.99Current price is: $1,228.99.
Libby Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Libby is a transitional stationary style with clean lines and graceful curves. Its off-the-floor frame is complimented by square tapered legs. This sofa features an elegant roll arm with a detailed welt trim. Two square accent throw pillows are provided. The posh and plush style of Libby fits in with many home décor spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Libby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish, 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 51.20 |
| Carton Weight | 145 lb |
| Product Weight | 145 lb |
| Carton Volume | 51.200 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
Additional information
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Libby Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
| Features | Fabric |
Libby Fabric Loveseat
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 63 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
| Features | Fabric |
Libby Fabric Ottoman
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 29 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Libby |
| Features | Fabric |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.