Today’s Hours Getting Hours
Shaker 6 Drawer Dresser
Call for Price
Stressless® Metro Home Office High Back
Call for Price
Craftmaster Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
Classic familiar touches and modern updates make this sofa a customer favorite. It features a 3 seat configuration with semi-attached box border backs and simple rolled arms. Modern tapered legs give it a look that’s perfect for today’s casual lifestyles. Also available as a queen size sleeper sofa! Matching loveseat, chair, and ottoman also available.
Product Details
| Back Type | Attached Box Bdr Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 68.0 |
| Style Units | 120.0 |
Additional information
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Craftmaster Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Craftmaster Essentials Chairs
Craftmaster Essentials Chairs
Craftmaster Essentials Chairs
Craftmaster Essentials Ottomans & Poufs
Craftmaster Essentials Ottomans & Poufs
Craftmaster Essentials Rose Sleeper Sofa
| Weight | 43.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 73 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |
Craftmaster Essentials Sleeper Sofas
Related products
Benchmade Custom Upholstery Great Room Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Casual |
Club Level Levitate Motion Sofa
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Tan |
| Features | Customizable, Leather, Power Headrest, Power Recline, USB |
| Style | Contemporary, Transitional |
SS Nicolla Stationary Sofa
Highlands Sofa/Highlands Loveseat
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Pink, Red, White |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.