Mission 50" TV Console Cherry
Call for Price
Weekender Coastal Living Home Collection Marco Side Chair
Call for Price
Main Street Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. Tight back cushions and soft seat cushions provide lasting comfort for your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 57.72 |
| Carton Weight | 156 lb |
| Product Weight | 156 lb |
| Carton Volume | 57.720 |
| Carton Weight | 156.000 lb |
Additional information
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Main Street Fabric Chair
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 44 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Main Street Fabric Loveseat
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 63 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Main Street Fabric Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.