Living Room Hollis Rectangle Tufted Tray Ottoman
Call for Price
Jamestown 6-Drawer Chest
Call for Price
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
"*" indicates required fields
Description
The Maxwell reclining sofa has all the grand, noble gravitas to make a statement, complete with the cutting-edge comfort you need to relax. This traditional design brings a vintage flair along with triple-power recline for modern relaxation. The Maxwell sofa includes a power control for Zero Gravity recline and USB-A and USB-C ports to charge all your devices. Upholstered in rich leather options and complete with a gleaming nailhead trim, Maxwell brings all the vintage style you want together with the innovative comfort you need.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Maxwell |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 727-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 47.395 |
| Carton Weight | 320.000 lb |
| Product Weight | 320 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 49.898 |
Additional information
| Weight | 320 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 79 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Maxwell |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.