Driftwood Coffee Table, Small, 2 Cartons
Call for Price
30'' Charlotte Swivel Bar Stool
Call for Price
Mia Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia sofa. Rounded corners, sloped flare arms and tapered legs provide a classic retro feel, while soft lines and wide, plush boxed seat cushions invite you and your guests to unwind in total comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 40.23 |
| Carton Weight | 154 lb |
| Product Weight | 154 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 40.230 |
| Carton Weight | 154.000 lb |
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 88 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mia Fabric Chair
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Mia Fabric Loveseat
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Mia Fabric Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.