Ventura Panel Bed
Call for Price
Upholstery Ashbury Cal King Uph Hdbrd
Call for Price
Mia Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5727-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia ottoman. Soft lines and round tapered legs provide a classic retro feel that looks even more inviting when paired with the coordinating Mia chair, sofa or loveseat. A thick, plush top cushion offers respite for tired legs or makes for a comfortable impromptu seat when entertaining.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.50 |
| Carton Weight | 25 lb |
| Product Weight | 25 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 7.500 |
| Carton Weight | 25.000 lb |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Madison – Sequence Lake Ottoman
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.