Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
Call for Price
Summer Hill King Panel Bed
Call for Price
Paula Deen by Studio C Sofas
"*" indicates required fields
Description
Subtle sophistication and exceptional detail are the things you’ll notice immediately when you come across this beautiful piece from the Paula Deen Home collection. Along with the graceful curves along the top rail, the classic Charles of London arm and tufted back work in harmony to create a welcoming, casual look that invites you to settle in for a while. Featuring exquisite turned legs, and four accent pillows, this piece also incorporates Paula’s premium Down Blend cushions for amazing comfort and durability. Also available are the matching loveseat, chair 1/2, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Tufted Bk |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Latte |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 1 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 20.0 |
| Kidney Pillow Height | 12.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 24.0 |
| Style Cubes | 77.0 |
| Style Units | 135.0 |
Additional information
| Weight | 65.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Paula Deen by Studio C |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Related products
New Traditions Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.