Paula Deen by Studio C Sofas
"*" indicates required fields
Description
You’ve heard of a showstopper? The show will definitely stop when your guests get their first look at this stunning sofa from the Paula Deen Home collection! The clean, transitional styling of this sofa is accented with gorgeous nail head trim around the back rail and the base. It features sock arms, a tight back, bench seat, and as always, Paula’s exclusive premium Down Blend seat cushion for the ultimate in softness. Standard with 2 pairs of pillows. Also available is the matching loveseat, chair, and ottoman. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Tight Back |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Shadow |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 71.0 |
| Style Units | 140.0 |
Additional information
| Weight | 63.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Paula Deen by Studio C |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.