Rio Fabric Reclining Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Make it a relaxing night at home with the Rio Reclining Sofa, upholstered in durable fabric and featuring an easy-to-use parachute release for adjusting the footrests and recline. You and your family will enjoy the convenience of a storage console, which guarantees you’ll never misplace the remote. The simple design has a contemporary aesthetic with plush divided back cushions that offer neck-to-lower-lumbar support as you unwind. Inset padded armrests have a refined look and take pressure off tired forearms. Have a rambunctious family? Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ ensures years of flexibility and firmness as you sit. And with over 250 fabric options to choose from including highly durable, cleanable high-performance textiles, you can select a sectional that will complement your décor and continue to look good in high-traffic environments.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Sectionals, Reclining Sectionals, and Reclining Furniture |
| Control Type | Parachute Release |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.